کانی چیست؟

-----{علوم}-----(پایه هفتم و پایه هشتم و پایه نهم)

کانی ها

کانی ماده‌ی طبیعی، غیرآلی، بلوری و جامد است که در ترکیب سنگ‌ های پوسته‌ ی زمین یافت می ‌شود.

برخی کانی ‌ها از یک عنصر خالص و بسیاری از آن‌ ها از دو یا چند عنصر درست شده‌اند. در هر صورت، کانی ‌ها ترکیب شیمیایی معینی دارند. واژه ‌ی کانی از واژه ‌ی فارسی کان گرفته شده است که در زبان عربی به آن معدن گفته می ‌شود.

 بنابراین، کانی به ماده ‌ای گفته می ‌شود که به طور طبیعی از معدن(کان) به دست می ‌آید و معدن بخشی از پوسته ‌ای زمین است که در آن ‌جا به اندازه ‌ی چشم‌ گیری، کانی یافت می ‌شود.

موادی مانند شیشه، چینی، آلیاژ‌های گوناگون، که انسان‌ آن ‌ها را ساخته است، و موادی مانند مروارید صدف، استخوان، عاج و بسیاری دیگر، که جان‌ داران می‌سازند، کانی نیستند.

 

ویژگی ‌های کانی ‌ها

1-کانی ‌ها چیزهای همگنی هستند؛ یعنی، ویژگی ‌های فیزیکی و شیمیایی همه‌ ی ذره ‌های سازنده‌ ی آن ‌ها، یکسان است.

 برای مثال، اگر یک قطعه هالیت(نمک خوراکی) را به ذره‌ های بسیار کوچکی بشکنیم، همه‌ ی ذره‌ های به دست آمده، مزه ‌ی شوری دارند، به سادگی در آب حل می شوند و دیگر ویژگی ‌های نمک را نشان می ‌دهند.

2- کانی ‌ها مواد بلوری و جامدی هستند؛ یعنی، ذره ‌های سازنده ‌ی آن ‌ها بر اساس نظم و قانون معینی کنار هم قرار گرفته ‌اند؛ به نحوی که، همه ‌ی سطح‌ های بیرونی یک کانی، صاف است. شکل بلوری و منظم کانی ‌ها از آرایش اتم ‌ها و مولکول ‌های درونی آن ‌ها ناشی می ‌شود.

کانی چیست؟(قسمت اول)

 

3- هر کانی ترکیب شیمیایی ثابتی دارد.

برای مثال، پیریت همیشه FeS2 و کلسیت CaCO3 همواره است. البته، در برخی کانی ‌ها ممکن است نسبت برخی عنصرها تغییر کند. برای مثال، در کانی الوین( FeMgSiO4 ) ممکن است درصد آهن و منیزیم از بلوری به بلوری دیگر، از صفر تا صد درصد تغییر کند.

 

کانی چیست؟(قسمت اول)

 

4- برخی کانی ‌ها، مانند طلا، از یک عنصر درست شده ‌اند.

البته، طلا کم ‌تر به صورت خالص یافت می ‌شود. بلورهای مکعبی و زرد رنگ طلا، اگر با نقره همراه باشند، روشن ‌تر و اگر با مس همراه باشند، قرمزتر به نظر می ‌رسند. بسیار از کانی ‌ها از دو یا چند عنصر متفاوت هستند که با هم مخلوط شده و ماده ‌ی مرکبی به وجود آورده‌اند. برای مثال، فراوان ‌ترین کانی، یعنی کوارتز، ترکیبی از سیلیسیم و اکسیژن است.

 

شکل ‌گیری کانی ‌ها

کانی ‌ها از پیوندهای گوناگون بین اتم ‌های عنصرها به وجود می ‌آیند. تا کنون 92 عنصر در طبیعت شناسایی شده است. از بین این 92 عنصر طبیعی، 8 عنصر اکسیژن، سیلیسیوم، آلومینیوم، آهن، کلسیم، سدیم، پتاسیم، و منیزیم، حدود 5/98 درصد کانی ‌ها را می‌سازند. از ترکیب ‌شدن این عنصرها با هم، کانی‌ ها گوناگونی به وجود می ‌آید. برای مثال، از ترکیب شدن اکسیژن با سیلیسیوم، اکسید سیلیسیوم SiO2 (کوارتز) و از ترکیب‌ شدن اکسیژن، سیلیسیوم، منیزیم و آهن، الوین( FeMgSiO4 ) به دست می ‌آید.

کانی‌ ها علاوه بر این که از نظر ترکیب شیمیایی با هم تفاوت دارند، از نظر شکل ظاهری، رنگ، اندازه و دیگر ویژگی ‌ها نیز تفاوت ‌های زیادی با هم دارند.

 این تفاوت ‌ها از چگونگی شکل‌ گیری آن ‌ها برمی‌خیزد.برخی کانی‌ ها از سرد شدن ماده ‌ی مذاب به دست می ‌آیند. همه ‌ی کانی ‌های سنگ ‌های آذرین، مانند کوارتز، فلدسپات، میکا و الوین، این گونه به وجود می ‌آیند.

برخی دیگر از کانی ‌ها از سرد شدن بخار در سطح سنگ ‌ها یا شکاف ‌های موجود در آن ‌ها به وجود می ‌آیند.سرد شدن گاز گوگرد در قله ‌های آتش ‌فشانی دماوند و تفتان، نمونه ‌ای از این فرایند است. کانی‌ ها دیگری از بخار شدن محلول‌ هایی به وجود می ‌ایند که به اندازه ‌ی اشباع رسیده ‌اند. برای مثال، از بخار شدن آرام‌ دریاچه ‌های مرکزی ایران، نمک و گچ به دست می‌ آید.

برخی کانی ‌ها از واکنش ‌های شیمیایی یون ‌ها در آب به وجود می ‌آیند. برای مثال، در دریاهای گرم، یون کلسیم(+2 Ca) با یون کربنات(+CO3 2) ترکیب می‌ شود و کانی کلسیت (CaCO3) ته ‌نشین می ‌شود. برخی کانی ‌ها نیز پیامد تخریب شیمیایی کانی ‌ها دیگر هستند. برای مثال، از تجزیه‌ ی شیمیایی فلدسپات ‌ها، کانی ‌های رستی(کانی ‌های تشکیل ‌دهنده ‌ی خاک) به وجود می ‌آیند.

برچسب ها کانی چیست؟

شیل

-----{علوم}-----(پایه هفتم و پایه هشتم و پایه نهم)

شیل نوعی سنگ رسوبی دانه ریز است که ترکیب اصلی آن رس یا گل است. از مشخصه های آن می توان به لایه های نازکی اشاره کرد که به صورت منحنیهای نامنظم و غالبا تراشه وار شکسته می شونند واغلب موازی با صفحات لایه ای متمایز ناپذیر هستند. سنگهایی که فاقد قابلیت ورقه ورقه شدن هستند و از نظر ترکیبی مشابه اند اما اندازه ذرات آنها کمتر از ۱۶/۱میلیمتر است ، گل سنگ نامیده می شونند. همچنین سنگهایی که از نظر ابعاد ذرات مشابه اند لیکن از رس کمتری تشکیل شده اند و در ترکیب آنها ماسه دانه درشت بیشتری وجود دارد ،سیلت استون نامیده می شونند.

نحوه شکل گیری
ذرات ریز تشکیل دهنده شیلها می توانند برای مدت طولانی پس از آنکه ذرات بزرگتر و با چگالی بیشتر ماسه ته نشین شدند ، در آب به حالت معلق باقی بمانند. شیلها معمولا در آبهای دارای حرکت بسیار کند ته نشین می شونند و غالبا در نهشته های دریاچه ها و مردابها ،دلتاهای رودخانه ای ،دشتهای سیلابی و نیز نواحی دور از سواحل شنی یافت می شونند.
فسیلها، ردپای حیوانات ، لانه های زیرزمینی که در آنها حفر می شود و حتی حفره هایی که بر اثر ریزش قطرات باران بر روی آنها ایجاد می شونند در رویه لایه بندی شیلهاباقی می مانند. شیلها ممکن است از کنکرسیونها نیز تشکیل شده باشند.
شیلها که تحت حرارت و فشار قرار گرفته باشند به یک سنگ متامورفیکی سخت و با قابلیت تورق شدگی به نام سنگ لوح مبدل می شونند که غالبادر ساختمان سازی به کار برده می شوند.
برچسب ها شیل

کاربرد سنگ کنگلومرا

-----{علوم}-----(پایه هفتم و پایه هشتم و پایه نهم)


کُنگلومِرا یا سنگ جوش (Conglomerate) از قطعات گرد و دانه درشتی تشکیل شده کخ اجزاء تشکیل دهنده آن دسته از سنگ‌های آواری که اندازه بزرگتر از ۲ میلی متر داشته باشند، اگر ده درصد ذرات سنگی ابعاد بیش از ۲ میلی متر داشته باشند آن سنگ را کنگلومرا می‌نامند. علت گرد و بدون زاویه بودن ذرات دراین است که قطعات متشکله آنها بوسیله آب یا عامل دیگری حمل شده‌اند ودر نتیجه زوایای آن‌ها از بین رفته است.
کاربرد کنگلومرا
۱- صنعت ساختمان سازی، سنگفرش کاری های درونی ساختمان، نماسازی داخل ساختمان، پلکان سازی

۲- هنرهای مذهبی، سنگفرش اماکن متبرکه

۳- تاسیسات شهری(سنگفرش میدانها، خیابانها، پروژه های شهرسازی، مبلمان کاری مراکز تجاری، اماکن اقامتی) – مجتمع های معماری تزئینی، گالریها، پله ها، گلدان ها، سنگفرشها، آبخوری ها، یادواره ها، نیمکت ها و انواع سنگفرشهای سنتی

۴- مرمت و بازسازی

۵- صنعتگری و بازسازی : بازار، لوازم سنگی . مبلمانی – هدایای تجملی

۶- کارهای هنری مانند مجسمه سازی، دکوراسیون منازل، کابینت آشپزخانه و غیره


نمونه سوالات سایه،آیینه و اتاق تاریک علوم پایه هشتم

-----{علوم}-----(پایه هفتم و پایه هشتم و پایه نهم)

1.شخصی به طول قد۱۶۰ (cm)٬در فاصله ی۲ متری پای یک تیر چراغ برق به طول ۴(m) بر روی سطح افقی زمین ایستاده است. طول سایه تشکیل شده از شخص بر روی سطح افقی زمین چند متر است؟

۱)۳            ۲)۰/۹         ۳۱/۵            ۴)۳/۳

۳.صفحه ی کدری به ابعاد ۴cmدر۵cm به شکل مستطیل مقابل یک نقطه ی نورانی در فاصله۱۰cmازان قراردارد سایه ی صفحه بر روی پرده ای به فاصله ی ۳۰cm از صفحه تشکیل شده است. مساحت سایه چند سانتی متر مربع است؟

۱)۸۰                 ۲)۱۶۰           ۳)۳۲۰                  ۴۸۰۰

۴.یک نقطه نورانی روی محور تقارن یک سکه به قطر (۳cm) وبه فاصله ی d از ان قرار دارد. یک پرده در چه فاصله ای از سکه قرار گیرد تا قطر سایه ی ان بر روی پرده (۹cm)باشد؟

۱)۲d(۴                     d(۳              ۳d(۲                 ۴d

۵.اگر جسم نورانی واینه تخت به ترتیب با سرعتهایی ثابت ۶m/s و ۴m/s بهم نزدیک شوند٬سرعت تصویر در اینه نسبت به اینه چند متر بر ثانیه است؟

۱)۱۸                 ۲)۱۰               ۳)۲                    ۴)۶

۶.صفحه ی روشنی به ابعاد ۳cm و ۴cm به فاصله ی ۳۶cmاز روزنه ی یک دوربین عکاسی بدون عدسی قرار دارد. فاصله ی روزنه از فیلم ۱۲cm است. مساحت تصویر صفحه ی روشن٬ روی فیلم چند سانتی متر مربع است؟

۱)۳/۴                ۲)۱/۴              ۳)۱/۳                  ۴)۴/۳

8GAM.IR


چرا گرافیت رسانای برق است

-----{علوم}-----(پایه هفتم و پایه هشتم و پایه نهم)

در الماس هر اتم کربن با چهار پیوند یگانه به چهار اتم کربن دیگر اتصال یافته است. اتم کربن در این حالت ساختاری چهار وجهی با زاویه ی پیوندی 5/109 درجه دارد و هر چهار اتم کربن متصل به آن در چهار گوشه ی یک چهار وجهی قرار گرفته اند.

 

 

  الماس یک شبکه ی به هم پیوسته از اتم های کربن است .  بلور الماس را میتوان یکمولکول غول آسادانست که از اتصال میلیاردها اتم کربن ساخته شده است. موادی از این نوع را که در آن همه ی اتمها به وسیله ی پیوندهای کووالانسی به یکدیگر متصل شده اند و شبکه ای دو یا سه بعدی ایجاد کرده اند جامدهای کووالانسی  یا جامد مشبک می نامند.

     الماس مانند تمام جامدهای کووالانسی دیگر، نقطه ی ذوب بسیار بالایی دارد زیرا باید بر تمام پیوندهای کووالانسی بین اتمهای کربن غلبه کنیم که این امر نیاز به گرمای زیادی دارد.

  •    الماس به دلیل شفاف و زیبا بودن و هم چنین عدم تمایل به واکنش پذیری، برای تهیهزینت آلات  در جواهر سازی مورد استفاده قرار میگیرد. از سویی به دلیل سختی زیاد، الماس در تهیه ی نوك مته ها و ابزار برش کاربرد دارد.
  •   الماس سخت ترین ماده شناخته شده طبیعی است. ولی گرافیت نرم است.
  •  جامدهایی که مانند الماس شامل شبکه‌ی سه بعدی به هم پیوسته‌ای از اتمها باشند، جامد کووالانسی یا جامد مشبک نامیده می‌شوند.  

ویژگی های گرافیت

  •  گرافیت که دگرشکل دیگر کربن است برخلاف الماس، ماده ی بسیار نرمی است زیرا ساختاری لایه لایه دارد. در هر لایه، هر اتم کربن با سه پیوند و با آرایش سه ضلعی مسطح با زاویهی پیوندی 120 به سه اتم کربن دیگر متصل شده است. از اتصال شش اتم کربن، شش گوشه هایی ایجاد شده اند که از اتصال آنها به هم صفحهای مشبک به وجود میآید. از این رو گرافیت را نیز میتوان یک جامد کووالانسی دو بعدی در نظر گرفت. پیوندهای موجود در هر صفحه بسیار قوی هستند و از این رو هر صفحه را میتوان یک مولکول غول آسای ورقه ای در نظر گرفت.

آیا می‌دانید که سنگ لوح چیست؟

-----{علوم}-----(پایه هفتم و پایه هشتم و پایه نهم)

سنگ لوح ماده ای است که میلیون ها میلیون سال از عمرش می گذرد . این سنگ مربوط به زمانی است که ذرات رس ، به تدریج ، در اعماق دریاها و دریاچه ها فرو نشستند . آن گاه پس از ته نشین شدن،به مرور به صورت گل نرمی در آمده بعد هم کم کم سفت و سنگ گردیدند . چنین سنگی را سنگ رستی می نامند .

زمین همچنان دستخوش تغییرات شدید می بود تا روزی که ناگهان پوسته آن در قسمتی که سنگ رسی داشت، از جا بر آمد، بر اثر این رویداد، سنگ های رسی به صورت چین و چروک بر روی هم انباشتند، و سپس با فشار سنگ های دیگر خوب در هم فشرده شد، عاقبت سنگ لوح را به وجود آوردند. همان گونه که ذرات رس به تدریج در ته دریا می نشست و لایه لایه بر روی هم انباشته می شد، سنگ لوح نیز به صورت لایه لایه، شکل می گرفت.

سنگ لوح مصرف های گوناگون و زیادی دارد. نه تنها از آن تخته سیاه درست می کنند بلکه در سقف ساختمان ها، دستشویی چاهک و بسیاری جاهای دیگر نیز به کار می آید.

سنـگ لوح را از معادن رو باز و یا زیرزمینی، استخراج می کنند. نخست آن را در قطعه های بسیار بزرگی از جا می کَنند. بعد برای خارج کردن از معدن، آن ها را به صورت قطعه های کوچک تری در می آورند.

سپس نوبت شکافتن هر یک از این قطعه های کوچک می رسد. کارگران معدن قطعه ای را به ضخامت ۷ سانتی متر در نظر می گیرند، بعد قلم خود را بر روی آن نهاده، با یک ضربه ی محکم آن را صاف و یکپارچه از قطعه سنگ نخستین، جدا می سازند.

با تکرار این عمل، از قطعه سنگ نخستین حدود ۱۶ یا ۱۸ تخته سنگ در می آورند.

اکنـون اگر بخواهند در سقف ساختمانی کار بگذارند باید باز هم آن ها را بشکنند و تکه هایی به ضخامت ۵ میلی متر به دست آورند.

سنگ لوح به رنگ های گوناگونی است: سیاه، آبی، ارغوانی، قرمز، سبز و یا خاکستری، اختلاف رنگ بندی آن بستگی به مواد مختلفی دارد که قبلاً در خاک رس وجود داشته است. سیاهی رنگ سنگ لوح به خاطر مواد زنده ای است که در گل رس اصلی بوده و بعد به کربن تبدیل شده است.

دانلود پاورپوینت های علوم هفتم

-----{علوم}-----(پایه هفتم و پایه هشتم و پایه نهم)

نام فایل:کتاب ورق زن علوم سال اول متوسطه
فصل اول(تجربه و تفکر)Nuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل: ۶MB
فصل دوم(اندازه گیری)Nuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل: ۸MB
فصل سوم(اتم،الفبای مواد)Nuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل: ۸MB
فصل چهارم(مواد پیرامون ما)Nuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل:۷MB
فصل پنجم(از معدن تا خانه)Nuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل:۱۳MB
فصل ششم(سفر آب روی زمین)Nuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل:۱۶MB
فصل هفتم(سفر آب درون زمین)Nuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل:۱۴MB
فصل هشتم(انرژی و تبدیل های آن)Nuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل:۴MB
فصل نهم(منابع انرژی)Nuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل:۱۴MB
فصل دهم(بهینه سازی انرژی)Nuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل:۹MB
فصل یازدهمNuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل:۱۱MB
فصل دوازدهمNuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل:۱۰MB
فصل سیزدهمNuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل:۷MB
فصل چهاردهمNuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایلحجم فایل:۸MB
فصل پانزدهمNuvola_filesystems_folder_downloadدانلود فایل
حجم فایل:۸پ۶MBبرچسب ها الکتروسکوپ

جواب فعالیت کلاس درس 6 پپیام های آسمان هشتم

-----{پیام های آسمان،دینی}-----(پایه هفتم و پایه هشتم و پایه نهم)

ـــجواب فعالیت کلاس درس 6 پپیام های آسمان هشتمـــ

تفاوت آداب نماز با احکام نماز چیست ؟

احکام نماز واجبات نماز است که در صورت رعایت نکردن ان ها نماز باطل می شود ولی آداب نماز موجب بطلان نماز نمی شود ولی رعایت کردن آن باعث ثواب بیشتر می شود . در زیر به نمونه های احکام و اداب نماز می پردازیم :

ــــــــــــــــــــــــــــــ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic